Gamtos ir tiksliųjų mokslų savaitė

Gamtos ir tiksliųjų mokslų savaitė

Savaitė prasidėjo Pi diena – tai neoficiali kasmetinė šventė, minima viso pasaulio prijaučiančių matematikai žmonių, skirta matematinei konstantai p paminėti. Nežinantiems ar primiršusiems primename, jog p – iracionalusis skaičius, kurio apytiksli reikšmė yra 3,14, kurią gauname išmatuotą apskritimo ilgį padalinę iš to apskritimo skersmens. Matematikos mėgėjų Pi diena švenčiama kovo 14 d. („3/14“ datos formate „mėnuo/diena“), nes 3, 1 ir 4 yra skaičiaus π pirmosios trys reikšmės. Tinkamiausias švęsti laikas yra 1:59:26, kuris sutampa su π reikšmėmis 3,1415926… Pi dieną 1987 m. sugalvojo amerikietis fizikas Larry Shaw iš San Fransisko.

Kovo 14 – 18 dienomis gimnazijoje vyko gamtos ir tiksliųjų mokslų savaitės renginiai, kurių metu minėtų dalykų mokytojos stengėsi mokinius sudominti šiais, kai kuriems mokiniams virstantiems tikru iššūkiu, mokslais. Be matematikos, be informacinių technologijų šiandien neapsieina nė vienas kitas mokomasis dalykas. Galbūt to tiesiogiai nematome, nesusiejame, bet taip jau yra. Na, o su gamtos mokslais tikrai kiekvienas kasdien susiduriame ne tik mokykloje, bet ir paprasčiausioje buityje.

Pi diena gali būti pažymima suvalgant apvalų pyragą, papuoštą graikiška raide π ir pi reikšmėmis, be to, anglų kalba π tarimas sutampa ir su šio žodžio (angl. pie – pyragas) tarimu.

Šiemet mūsų mokiniai pyragų nekepė, bet p dieną paminėjo atlikdami įvairias veiklas. Septintokai ieškojo įdomios informacijos ir kūrė pateiktis apie skaičių p ir šio ypatingojo skaičiaus dieną. Šeštokai rinko tekstą, kuriame reikėjo užrašyti visą iki šiandien jau žinomą skaičiaus p užrašymą.

Kitomis dienomis II-okai gimnazistai sudarinėjo informacinių technologijų sąvokų kryžiažodžius, o III-okai – matematikos ir informatikos kryžiažodžius naudodamiesi skaičiuoklės programa. I-okai naudodami teksto rengyklę užrašė matematikos formules.

Ketvirtadienį, kovo 17 d., kaip ir kasmet trečiąjį kovo mėn. ketvirtadienį, vyko tarptautinio matematikos konkurso „Kengūra“ užduočių sprendimas. Gaila, jog šiemet dalyvių skaičius buvo labai nedidelis, daugelį, matyt, išgąsdino dalyvio mokestis, nes iš vyresniųjų mokinių dalyvavo tik 1 šeštokė. Tačiau džiugu, jog buvo aktyvūs pradinukai – 6 antrokai ir 4 trečiokai. Didelis ačiū dalyviams bei jų mokytojoms Eglei ir Linai.

Leave a comment